Dňa 11. decembra 2018 sa družstvo dievčat, v zložení: Kamila Súkeníková (2.FL), Simona Kobulnická (2.FL), Mária Rychtárechová (3.ZUA), Terézia Kusendová (3.ZUA), Kornélia Harthauserová (2.MAS), Dominika Kyselicová (3.MAS), Veronika Novosádová (2.FL), Denisa Sventeková (3.ZL) a Silvia Jurštáková (3.ZL) umiestnili na volejbalovom turnaji OK SŠ na 3. mieste. Srdečne blahoželáme!
(Mgr. Peter Baláž – telocvikár)
Vo štvrtok 6. decembra 2018 sa žiaci Henrik Horosz (IV.MAS), Peter Kucharík (IV.FL), Juraj Janovíček (IV.ZUA), Andrej Kišac, Lukáš Minarovech, Maroš Petráš (III.MAS), Samuel Stolár (III.ZA), Martin Jandušík (I.ZUA) a Dárius Súkeník (I.ZA) zúčastnili volejbalového turnaja žiakov stredných škôl (fotoalbum). Podali veľmi pekný výkon, skončili na 4. mieste.
(Mgr. Juraj Líška - telocvikár)
Dňa 28. 11. 2018 sa na SZŠ v Banskej Bystrici uskutočnil už XI. ročník súťažnej prehliadky prác študentov odboru zdravotnícky a farmaceutický laborant pod názvom LAB academia 2018. Našu školu reprezentovala žiačka Bronislava Kmeťková (IV.ZL) z odboru zdravotnícky laborant s témou „Kolorektálny karcinóm“. Obsadila krásne 4. miesto.
V Ústí nad Labem na súťaži Studentlab, ktorá sa uskutočnila 14.11.2018 našu školu reprezentovala Klaudia Hatoková (IV.ZL) s prácou "Gynekologická cytológia cervix uteri".
Dňa 23. 11. 2018 „vypukla“ na našej škole „Jesenná vitaminóza“ – akcia, ktorá vznikla pri príležitosti Dňa zdravej výživy. Žiaci II. FL triedy spolu s triednou učiteľkou Mgr. Marcelou Matusovou vymysleli spôsob ako ostatných presvedčiť o tom, že existuje aj zdravá desiata. Nachystali zeleninové a ovocné misy. Počas veľkej prestávky rozdávali zdravé dobroty všetkým, ktorí sa v škole nachádzali, vyučujúcim alebo spolužiakom z iných tried (fotoalbum). Informácie k vitamínom a minerálom pre Vás spracovala MUDr. Věra Dobiášová, PhD., MPH. (Akcia VITAMINÓZA, Minerálne látky, Význam vitamínov)
V dňoch 22. 11. a 23. 11. 2018 sa na našej škole konal kurz tejpovania pre žiakov IV. MAS. Školenie organizovala škola tejpovania z Veľkého Meziřičí.
Kurzu sa zúčastnilo 14 žiakov. Lektormi kurzu boli Tomáš ( z Veľkého Meziřičí) a Katka ( zo Skalice), ktorí pracujú ako fyzioterapeuti v ČR a zároveň školia záujemcov v tejpovaní.
Ďakujem našim lektorom v mene všetkých absolventov kurzu za príjemne strávené chvíle a zároveň ďakujeme za nové cenné vedomosti, ktorými nás obohatili.
Ďakujem i žiakom IV. MAS za pracovitosť a aktivitu, ktorú počas kurzu preukázali.
(Vedúca odboru MAS: Mgr. Zuzana Trchalová)
Reč je o žiakoch, ktorí sa v novembri zapojili do školského kola olympiád z jazykov.
14. novembra 2018 sa uskutočnilo školské kolo Olympiády z nemeckého jazyka. Súťažilo 12 žiakov. 1.miesto získal Roman Oravec z 3. ZA, 2. miesto Denisa Sventeková z 3. ZL a 3. miesto Ema Stachová. Prví dvaja postupujú do obvodného kola Olympiády z nemeckého jazyka.
20. novembra 2018 sa konalo školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry. Zúčastnilo sa ho 18 žiakov, v kategórii A súťažilo 10 žiakov a v kategórii B 8 žiakov. Úspešnými riešiteľmi v kategórii A sa stali Beáta Bernoláková zo 4. ZUA (1. miesto + postup do krajského kola), Andrea Kuviková zo 4. FL (2. miesto) a Kristína Murgašová z 3. ZL (3. miesto) a v kategórii B Simona Halásová z 2. FL (1. miesto + postup do krajského kola), Sabína Šidlová z I. ZL (2. miesto), Desana Bieliková z 2. ZA (3. miesto).
21. novembra 2018 sa uskutočnilo školské kolo Olympiády z anglického jazyka. Súťažilo 21 žiakov. 1. miesto získal Dominik Spaček (+ postup do obvodného kola) z 3. ZA, 2. miesto získala Klaudia Hatoková zo 4. ZL a 3. miesto Natália Štrbová.
Gratulujeme!
Držíme päste žiakom, ktorí nás budú reprezentovať v obvodnom kole Olympiády z nemeckého a anglického jazyka a v krajskom kole Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry.
Dňa 20. 11. 2018 sa bezpríspevkoví darcovia krvi zo Strednej zdravotníckej školy C. Šimurkovej v Trenčíne zúčastnili Jesennej kvapky krvi v priestoroch TSK. Tu sa stretli bezpríspevkoví darcovia krvi v počte 120 z Trenčína, ale aj z blízkeho okolia.
Tak ako minulé roky naši darcovia neváhali a darovali krv, ktorá zachráni nejeden ľudský život. Naši žiaci sú nielen budúci zdravotnícki pracovníci, ale sú to predovšetkým mladí ľudia, ktorí majú veľké srdce (fotoalbum).
Bezpríspevkoví darcovia krvi:
PhDr. Eva Červeňanová, PhD. - riaditeľka školy
4.ZA: Zuzana Hroncová, Radovan Haško, Debora Gaidos, Klaudia Orolínová, Patrícia Panáková, Andrea Martinková, Natália Čúzová
4.MAS: Michal Brázdovič
4.ZL: Alžbeta Muchová, Lenka Malinová, Lenka Piešťanská, Dárius Meravý, Veronika Michálková
4.ZUA: Juraj Janovíček
Všetkým bezpríspevkovým darcom krvi chcem vyjadriť veľké ĎAKUJEM!
(PhDr. Anna Litvínová, PhD. - predseda MSSČK pri SZŠ C. Šimurkovej v Trenčíne)
Dňa 7. 11. 2018 sa konala prezentácia školy v Kultúrnom dome Samka Dudíka na Myjave. Žiaci jednotlivých odborov poskytovali informácie o štúdiu na našej škole.
Záujemcom o štúdium okrem informácii predviedli i praktické ukážky výkonov, ktoré sú v ich kompetencii. Žiakom ďakujem za profesionálny prístup pri prezentácii školy.
(Vedúca odboru MAS: Mgr. Z. Trchalová)
Medzinárodný deň bez fajčenia je podporovaný Medzinárodnou úniou boja proti rakovine (UICC). Tento deň je venovaný prevencii, zvýšeniu informovanosti o cigaretách, o ich negatívnom vplyve na ľudský organizmus, o riziku ochorenia na rakovinu pľúc a vzniku srdcovo – cievnych chorôb. Hlavným cieľom je presvedčiť ľudí, aby sa vzdali tejto drogy a spoločne vyvinuli úsilie boja proti zákerným chorobám vedúcich k predčasnej smrti. Viac sa dočítate: Medzinarodny_den_bez_fajcenia.pdf a Komplex_informacii_o_cigaretovom_dyme.pdf
(Spracovala: MUDr. Věra Dobiášová, PhD., MPH)
Dňa 09. 11. 2018 sa na našej škole z iniciatívy ŽŠR uskutočnila verejná zbierka ,,Hodina deťom“. Jej cieľom je pomáhať deťom, mladým ľuďom a ich rodinám prekonávať náročné životné situácie a podporovať aktivity, ktoré robia svet detí krajším. Preto sme sa i my rozhodli do tejto zbierky zapojiť a podporiť tých, ktorí to najviac potrebujú. Naše žiačky Kristína Syrná, Tatiana Nevidalová, Laura Škrtelová a Natália Riedlová z II. ZA pomohli aktívnou účasťou (fotoalbum) a vyzbierali krásnu sumu 104,32 eur. Ďakujeme všetkým, ktorí sa do zbierky zapojili a prispeli tak na dobrú vec.
(Za ŽŠR koordinátorka Mgr. Mária Margorínová)
V znamení cyklistiky. Taký bol 5. ročník DOD TSK, ktorý sa uskutočnil 1. októbra 2018. Naši žiaci ako zástupcovia jednej zo stredných odborných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK na ňom nemohli chýbať! V rámci sprievodného programu DOD odprezentovali jednotlivé študijné odbory a šírili osvetu v oblasti zdravia. Zubní asistenti sa zamerali na oblasť dentálneho zdravia, zdravotnícki laboranti zisťovali hladinu cukru a cholesterolu v krvi či orientačne stanovili krvnú skupinu, maséri poskytli masáž šije a zdravotnícki asistenti zasvätili prítomných do základov poskytovania prvej pomoci.
(Mgr. Katarína Moravíková)
Absolventka našej školy odboru FL Radka Jánošíková (v súčasnosti študentka Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre) dňa 09. 11. 2018 prišla prezentovať svoje skúsenosti s programom Work and Travel USA triedam III. FL a III. ZUA. Princíp spočíva v tom, že mladí ľudia môžu v USA legálne pracovať v letných mesiacoch, následne cestovať a spoznávať Ameriku, jej kultúru a mentalitu. Radka nás formou prezentácie informovala o náležitostiach súvisiacich s vybavením potrebných formalít ako je registrácia, výber agentúry, vybavenie víz, osobný pohovor na ambasáde, výber pracovnej pozície, ceny poplatkov. Radka nám poskytla informácie ohľadom návštevy odborného lekára a nákladov s tým spojených. Návšteva lekára v USA rozhodne nie je lacnou záležitosťou. Výhodou programu Work and Travel USA je zdokonalenie cudzieho jazyka v autentickom prostredí, možnosť zažiť leto plné zážitkov a skúseností.
Vyučujúci Mgr. Vladimír Kusenda a Mgr. Zuzana Vargová by sa chceli v mene žiakov III. FL a III. ZUA poďakovať Radke Jánošíkovej za poskytnuté zaujímavé informácie ako aj za ochotu, že si našla čas a navštívila našu školu.
Aj tento rok sa naša škola zapojila do verejnej zbierky, ktorú organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska po celom území Slovenskej republiky už sedemnásty rok, „Biela pastelka 2018“. Hlavným dňom zbierky bol piatok 21. september 2018. Dobrovoľníci, z radov našich žiakov, sa výborne zhostili úlohy a s pokladničkou v ruke vyberali príspevky na dobrú vec. Ten kto prispel, mohol sa potešiť zo sponky v tvare bielej pastelky.
Výnos zbierky bude určený na pomoc ľuďom so zrakovým postihnutím, na podporu aktivít, ktoré nevidiacim a slabozrakým ľuďom pomáhajú začleniť sa do bežného života.
V mene všetkých zrakovo znevýhodnených ľudí Vám veľmi pekne ďakujeme za Vaše príspevky.
Na návštevu do farmaceutickej spoločnosti Galvex so sídlom v Banskej Bystrici sa 21. septembra vybrali žiaci 4. ročníka odboru farmaceutický laborant. Počas nej sa oboznámili s priestorovým, prístrojovým vybavením a personálnym obsadením firmy. Najviac však ocenili možnosť nahliadnuť priamo do výrobne liečiv, ktoré firma distribuuje. Veľké poďakovanie patrí PharmDr. L. Kamasovej, konateľke spoločnosti Galvex spol s r. o. Vďaka nej mali žiaci jedinečnú možnosť vidieť, ako sa spája teória s praxou.
Druhý septembrový týždeň (v dvoch termínoch – 10. 09. – 12. 09. a 12. 09. – 14. 09.) absolvovali žiaci 3. ročníka povinný Kurz ochrany života a zdravia v priestoroch Resortu Oliwa v Trenčianskej Teplej. V rámci zamestnania si upevnili vedomosti z oblasti zdravotnej výchovy, civilnej ochrany, topografie. Získali nové skúsenosti a zručnosti v streľbe zo vzduchovky, už vedia, ako sa správne pohybovať v prírode či ako založiť oheň. Večer nechýbal táborak, opekačka, smiech, spev a gitara. Bolo vynikajúco! To potvrdil aj vedúci kurzu Mgr. Juraj Líška: „Kurz sa nám vydaril, počasie, ubytovanie, športoviská boli nadštandardné. Žiaci poslúchali, takže môžeme byť spokojní, na toto zamestnanie nám ostanú pekné spomienky.“
Výchovný poradca: PhDr. Mariana Mišinová, PhD.
Miestnosť č. 107
Konzultačné hodiny:
Streda: 11.00 – 12.00
Štvrtok: 10.00 – 11.30
Redakčná rada nášho časopisu Cellula má dôvod na radosť. Na svoje konto si pripísala ďalší úspech. Teší sa z 1. miesta, ktoré si priniesla z Popradu, kde sa 13. júna v priestoroch popradskej zdravotky konal XI. ročník celoslovenskej súťaže časopisov stredných zdravotníckych škôl Žurnálový stetoskop 2018. A keďže z pravidiel súťaže vyplýva, že víťaz organizuje ďalší ročník súťaže, v roku 2020 redakčné rady časopisov stredných zdravotníckych škôl privíta na Žurnálovom stetoskope naša SZŠ C. Šimurkovej v Trenčíne.
SZŠ C. Šimurkovej v Trenčíne už desiatky rokov spolupracuje s Akadémiou tretieho veku (ATV) v Trenčíne. V júni 2018 jej bol udelený Ďakovný list za významnú spoluprácu a činnosť v prospech celoživotného vzdelávania seniorov v trenčianskom regióne. V šk. roku 2017/2018 ako lektorky pôsobili na ATV p. riaditeľka PhDr. Eva Červeňanová, PhD. a RNDr. Janka Gugová. Odprednášali témy: "70. výročie založenia SZŠ Trenčín", "Osobnosť - Mgr. Celestína Šimurková" a "Metabolizmus základných živín". V minulosti na ATV pôsobili PhDr. Margita Rybánska, PhD., Mgr. Miriam Vilčeková, Mgr. Alena Beracková a FS Véna.
(RNDr. Janka Gugová)
V dňoch 11. - 12. 06. 2017 sa zúčastnili traja žiaci našej školy – kapitán – Zuzana Hroncová, člen – Filip Šimko, Petra Podoláková z III. ZA triedy Celoštátnej súťaže v poskytovaní prvej pomoci s medzinárodnou účasťou v Brne. Na území Moravy sa statočne popasovali s vnútrobrušným krvácaním, profesionálne ošetrili otvorenú zlomeninu a nezastavil ich ani kumulovaný epileptický záchvat. Porotcovia nešetrili slovami chvály na ich profesionálny prístup a tímového ducha. V silnej konkurencii 22 SZŠ z Čiech a Moravy nestratili ani jeden trestný bod a suverénne zvíťazili!!
Plní entuziazmu a odhodlania sa pustili do ďalšieho boja - o majstra Slovenska v poskytovaní prvej pomoci.
Na pôde Strednej zdravotníckej školy v Žiline sa 13. júna 2018 konalo celoslovenské finále súťaže zdravotníckych škôl v poskytovaní prvej pomoci, do ktorého sa prebojovalo cez regionálne kolá 12 najlepších tímov z celého Slovenska. Súťaž, ktorej vyhlasovateľom je Asociácia stredných zdravotníckych škôl mala spoločného menovateľa – teroristický útok. Ranení boli poskrývaní takmer v celej budove, dokonca až tak dobre, že sme jedného nenašli.
Súťažiacich čakalo šesť náročných stanovíšť – dopravná nehoda s vysokou amputáciou HK, otvorenou zlomeninou a pneumotoraxom, epileptický záchvat s tržnou ranou na hlave, pád zo schodov s druhou hysterickou pacientkou a opäť otvorenou zlomeninou, resuscitácia tehotnej, Blast sysndróm s ventilom od kyslíkovej fľaše v oblasti brušnej dutiny, no skutočným preverením záchranárskych schopností bolo triedenie ranených na hromadnom nešťastí s deviatimi zranenými. Nechýbal ani vedomostný test a telesná zdatnosť. Naše družstvo do boja o majstra Slovenska v poskytovaní prvej pomoci vložilo srdce, rozum a obrovskú pokoru a obsadilo krásne 3. miesto! (výsledková listina)
Zuzke, Filipovi a Peťke zo srdca gratulujeme ku dosiahnutým úspechom a ďakujeme za vzornú reprezentáciu našej školy!
(Vedúca krúžku prvej pomoci: Mgr. Katarína Moravíková)