Profil školy História školy 75. výročie školy Vedenie školy Rada školy Školský parlament MS SČK Videovizitka školy a odborov
HISTÓRIA ŠKOLY

1. 9. 1947 - vznikla v Trenčíne z rozhodnutia Povereníctva zdravotníctva v Bratislave dvojročná ošetrovateľská škola pod názvom Zdravotná škola Dcér kresťanskej lásky v Trenčíne. Uchádzačky o štúdium boli väčšinou z pracovísk nemocnice a veková hranica od 18 rokov. Vyučovalo sa formou prednášok, ktoré sa konali v areáli nemocnice.

1949/50 - vznik vyššej sociálno - zdravotnej školy. Bola realizovaná reorganizácia systému odborného školstva. Odborné školy pre ženské povolania (rodinné školy) sa premenovali na vyššie  sociálno - zdravotné školy. Obsahová náplň štúdia sa zameriavala na prácu v zdravotníctve.

Sídlom vyššej sociálno - zdravotnej školy sa stali až do r. 1959 vyhradené priestory Gymnázia Ľ. Štúra v Trenčíne.

V šk. roku 1951/52 a 1952/53 sa uskutočnili výrazné zmeny v organizácií zdravotníckeho školstva. Uplatnenie systému zjednoteného zdravotníctva si vyžadovalo premeniť štruktúru riadenia ako i zmenu obsahovej náplne prípravy SZP.  Od 1. 9. 1951 v súlade so zásadami II. cyklu bola stanovená požiadavka kvalifikovaného personálneho obsadenia školy, v zdravotníckom školstve sa vyžadovala na výchovu SZP odborná špecifická kvalifikácia.

Od 1. 9. 1953 prevzalo Ministerstvo zdravotníctva v Prahe a Povereníctvo zdravotníctva v Bratislave pod svoju správu zdravotnícke školy. Zintenzívnenie starostlivosti o dieťa si vynútilo samostatnú špecializovanú prípravu SZP. Preto sa v šk. r. 1956/57 zriaďuje v zdravotníckych školách odbor detských sestier, ktorý bol hneď po jeho uvedení do školskej praxe aktivovaný aj v Trenčíne.

Vzhľadom na vynikajúce odborné zázemie v OÚNZ Trenčín a personálne obsadenie školy sa otvoril v šk. r. 1957/58 odbor zdravotných laborantov, ktorí ako prví absolventi v počte 20 zmaturovali v šk. r. 1960/61. Tento odbor máme nepretržite podnes.
Veľkým prínosom pre rozvoj školy , zlepšenie materiálnych podmienok bolo pridelenie budovy na Malinovského ulici, terajšie sídlo školy v šk. r. 1959/60. V tomto šk. r. začala prevádzka kuchyne a jedálne DM pri škole. Keď škola získala prevodom z rezortu školstva pre ubytovanie žiačok budovu na terajšej Piaristickej ulici, v uvoľnených priestoroch boli zriadené odborné učebne.

Od šk. r. 1960/61 po úprave názvov škôl 2. cyklu škola nesie názov Stredná zdravotnícka škola v Trenčíne.

V ďalších rokoch v súlade s potrebami zdravotníckej praxe boli prechodne aktivované okrem tradičných aj odbory rtg. laborant, denné dvojročné nadstavbové štúdium pre absolventov JSŠ, odbory ošetrovateľka a pestúnka, zubná inštrumentárka - denné dvojročné štúdium pre absolventov ZŠ, večerné a diaľkové štúdium odbor zdravotná sestra.

Spoločenské pomery po novembri 1989 priniesli podstatné zmeny aj v zdravotníckom školstve. Škola prechádza zmenami z hľadiska obsahu i foriem výchovy a vzdelávania, rozširujú sa možnosti pre absolventov rôznych typov škôl.
Stredná zdravotnícka škola v Trenčíne sa 1. 1. 1991 stala samostatným právnym subjektom riadeným MZ SR. K odborom, ktoré boli na škole tradične aktivované pribudli nové odbory a nové formy štúdia.

V šk. r. 1990/91 odbor rehabilitačný pracovník - denné štvorročné štúdium pre absolventov ZŠ. V dôsledku toho sa rozšírila spolupráca školy s nemocnicou v Tr. Tepliciach a v kúpeľoch, kde žiaci absolvovali cvičenia z liečebnej rehabilitácie v prirodzených podmienkach. V rokoch 1992/93 - 1995/96 v SZŠ v Trenčíne sa otvorilo dvojročné pomaturitné kvalifikačné štúdium v odbore všeobecná sestra pre absolventov stredných škôl. V šk. r. 1992/93 škola získala akreditáciu na vyššie odborné vzdelávanie.

2015 - Zastupiteľstvo Trenčianskeho samosprávneho kraja na svojom zasadnutí konanom dňa 26. 01. 2015 uznesením č. 236/2015 schválilo zmenu sídla zo sídla J. Braneckého 4, 911 67 Trenčín na sídlo Veľkomoravská  14, 911 34 Trenčín s účinnosťou od 01. septembra 2015 v súlade s vydaným Rozhodnutím Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky číslo: 254680-2014-OZdV zo dňa 17. decembra 2014.

Na základe listu TSK/201 5/00411-112 zo dňa 17. 12. 2015, prijatého 28. 12. 2015 je uvedené:

Vzhľadom na zistené nepredvídané technické nedostatky a s tým súvisiaci širší rozsah stavebných úprav na budove Strednej odbornej školy podnikania v Trenčíne, kde sa má Stredná zdravotnícka škola presťahovať, ako aj vzhľadom na časovú náročnosť  procesu verejného obstarávania, nebolo možné zabezpečiť zmenu sídla k 01. septembru 2015. Trenčiansky samosprávny kraj však vyvíja maximálne úsilie, aby zmena sídla nastala k 01. septembru  2016.

Na základe uvedeného je potrebné, aby v oficiálnom písomnom styku bolo používané sídlo ško1y v súlade so schváleným Dodatkom č. 4 k zriaďovacej listine danej organizácie číslo: TSK/2015/00962-2, t. j. Veľkomoravská 14, 911 34 Trenčín a ako korešpondenčnú adresu uvádzali J. Braneckého 4, 911 67 Trenčín.

V školskom roku 2016/2017 nastala zmena sídla školy, Veľkomoravská 14, 911 34 Trenčín. Dňa 5. septembra 2016 bola slávnostne otvorená zrekonštruovaná budova školy predsedom TSK Ing. Jaroslavom Baškom a ďalšími predstaviteľmi TSK a partnerskými inštitúciami z Trenčína.

V súčasnosti (šk. r. 2019/2020) sú v škole zavedené tieto formy štúdia: štvorročné denné štúdium absolventov ZŠ odbor praktická sestra, zubný asistent, zdravotnícky laborant, farmaceutický laborant a masér.

Večerné:   - dvojročné štúdium zdravotnícky asistent

-  jednoročné štúdium sanitár.

V 23 triedach a vo všetkých formách štúdia študuje spolu 592 žiakov a poslucháčov. Pedagogický kolektív tvorí 51 interných učiteľov a 90 externých učiteľov.

Od 01. 02. 2018 sa zmenil názov školy na Stredná zdravotnícka škola Celestíny Šimurkovej v Trenčíne.